Вправа 116
Прочитайте фразеологізми та визначте джерело походження кожного з них.
1. Грати першу скрипку (Мова людей певної професії). 2. Мало каші з’їв (Жива народна мова). 3. Вавилонське стовпотворіння (Біблійні та євангельські вислови). 4. Казка про солом’яного бичка (Жива народна мова). 5. Нам пора для України жить (І. Франко) (Вислови відомих людей). 6. Нести хрест (Біблійні та євангельські вислови).
Вправа 117
1. Прочитайте фразеологізми, поясніть їхнє значення. З мовленням людей якої професії пов’язано виникнення кожного з висловів?
Спіймати на гачок (перехитрити - рибалка), стригти під один гребінь (одинаково оцінювати всіх - перукар, цирюльник), на космічній швидкості (дуже швидко - космонавт, астронавт), піднятися на космічну висоту (досягнути великих успіхів - космонавт), покласти першу цеглину (започаткувати щось - будівельник), штурмувати небо (боротися за щось - пілот), як по нотах (дуже вправно - музикант), закручувати гайки (посилювати вимоги до кого-небудь - слюсар), стріляний вовк (досвідчена, бувала людина - мисливець), спускати на гальмах (пом’якшувати, полегшувати дію).
2. З двома фразеологізмами (на вибір) складіть і запишіть по одному реченню.
1. Дівчинка стежила за провулком, куди з космічною швидкістю мчали її санчата. 2. На День сміху ми влаштували класну виставу - все розіграли як по нотах.
Вправа 118
1. Поясніть лексичне значення поданих фразеологізмів. Що вам відомо про їхнє походження? Скористайтеся фразеологічним словником.
Усі вислови походять із міфів Древньої Греції.
Ахіллесова п’ята (слабке місце - про великого воїна Аххілеса), нитка Аріадни (спосіб пошуку відповіді на важке запитання - історія про Тесея, що вийшов з лабіринту за допомогою клубка ниток, який дала Аріадна), сізіфова праця (безрезультатна праця - Сізіф після смерті був проклятим на вічну роботу без користі), авгієві стайні (брудно, занедбано - стайні царя Авгія, що були нечищені 30 років), танталові муки (страждання від неможливості досягти бажаного - після смерті Тантал стояв по шию у воді, але не міг пити, над ним рясніли плоди, але він не міг дотягтися), гордіїв вузол (заплутана справа - цар Гордій прив’язав віз до ярма складним вузлом, що стало символом правління тими землями).
2. З одним фразеологізмом (на вибір) складіть і запишіть речення.
Я наче був готовий до іспитів, проте сумнівався - математика була моєю ахіллесовою п’ятою.
Вправа 119
1. Спишіть речення. Підкресліть фразеологізми як члени речення.
2. Позначте цифрою над кожним фразеологізмом джерело його походження: 1 - жива народна мова; 2 - мова людей певної професії (трудової діяльності); 3 - давньогрецька міфологія.
1. Ти б краще мамі допоміг, аніж байдики бити 2. 2. Юля відповідала на запитання мов по нотах 2. 3. Денис уважно придивлявся та мотав собі на вус 1. 4. Вибачте, але я не прихильник сізіфової праці 3! 5. Хлопець зрозумів, що проговорився, сам упіймався на гачок 2. 6. Славко з усіх ніг 1 помчався у двір.
Вправа 120
Складіть і запишіть розповідь (5-7 речень) про походження одного із фразеологізмів (на вибір).
Вислів “сізіфова праця” походить із міфу Древньої Греції про Сізіфа - напівміфічного царя міста Коринфу, що славився своєю хитрістю. Хитрощами він домігся вигнання тодішнього царя з трону, викрив чаклуна який крав у нього скот, та найбільшою його хитрістю був звісно обман богів і самої смерті. Винахідливість Сіфіза була знаменитою, тому навіть один з богів звернувся до нього в пошуках своєї доньки. Хоч викрадачем німфи був сам Зевс, Сізіф все одно знайшов дівчину і видав таємницю в обмін на джерело, котре ніколи не пересихало. Розгніваний Зевс наказав Аїду (богу мертвих) забрати Сізіфа в своє царство і суворо покарати, проте Сізіф зумів взяти Аїда в полон, через що люди взагалі перестали помирати. Але навіть коли Аїда було звільнено, а душу Сізіфа доставлено в царство мертвих, той і там проявив винахідливість і заздалегідь наказав дружині не ховати його. Він домовився з дружиною Аїда, щоб та його відпустила в світ живих начебто для поховання, а сам зник, вкотре пошивши богів в дурні.
Врешті, коли Сізіфа все ж спіймали, в царстві мертвих йому було наказано перекотити важкий великий камінь через гору, від одного підніжжя, до іншого. Проте щоразу коли камінь опиняється майже на вершині - відразу скочується назад і всю роботу потрібно починати заново, що робить Сізіфову працю абсолютно безкорисною, незначимою і непотрібною.