Вправа 131.
1. Прочитайте тест. Чи зацікавив він вас і чим саме? Що відображає його назва: тему чи основну думку?
Назва відображає тему.
2. Виконайте завдання до тексту.
1. Українські: змагання, жвавість, твори, нудьга. Запозичені: футболісти, аудіокомпозиція, публіка, композиція. 2. Порівняно недавно в українську мову увійшли слова: трек, ді-джей, аудіокомпозиція. Це пов'язано з розвитком технічого прогресу. 3. Темп, ритп, мелодійність, композиція, треки. Ці терміни допомагають краще розкрити зміст тексту. 4. Сучасні: синоніми: сьогоднішній, нинішній, теперішній. Антоніми: давній, древній, старий, застарілий. Активні: синоніми: рухливий, завзятий, діяльний. Антоніми: пасивний, бедіяльний, неповороткий.
Вправа 133
1. Доберіть до кожного з поданих фразеологізмів слово-синонім. За потреби користуйтеся словниками.
Як кіт наплакав - мало. Кров з молоком - здоровий. У чорта на болоті - дуже далеко. Дати драла - втекти. Правити теревені - говорити дурниці. Робити з мухи слона - перебільшувати значимість. Сушити голову - напружено думати. Згущувати фарби - переоцінювати небезпеку. Вибілювати зуби - сміятися. На весь голос - надавати розголосу чомусь.
2. Доберіть усно з довідки до поданих фразеологізмів антоніми. Запишіть п'ять антонімічних пар фразеологізмів (на вибір).
Як кіт наплакав - і кури не клюють. Гнути спину - не братися за холодну воду. Пливти за течією - пливти проти течії. Бачити далеко - не бачити далі свого носа. Брати близько до серця - хоч трава не рости. Спускатися з неба на землю - витати в небесах. Язик розв'язати - прикусити язик. Дурити голову - відкрити очі. Як черепаха - з усіх ніг. Говорити різними мовами - в одну дудку грати. Попасти на слизьке - викрутитися із халепи.
Вправа 135
Відредагуйте усно текст. Скористайтеся рубрикою "Культура мовлення" поданою на с. 51.
Моя найкраща подруга - Наталка. Ми завжди разом ходимо до школи, бо живемо на сусідніх вулицях. Щотижня провідуємо бабусю Оксану, допомагаємо їй вимити підлогу, попрати, принести води. Наша бабуся чуйна, лагідна, вона володіє рідкісним даром - уміє розповідати цікаві бувальщини.