TwoGDZ » заболотний 2020 6 клас

заболотний 2020 6 клас

06.04.2023

 

 

§ 13. Прислів’я, приказки, крилаті вислови, афоризми
Про різновиди фразеологізмів та про красу й багатство української мови

 

Пригадаймо. Що таке прислів’я та приказки?

 

Вправа 121

1. Прочитайте текст. Знайдіть у ньому прислів’я та поясніть, як вони характеризують кожного з персонажів. У чому полягає мудрість тітки Уляни?

Усі прислів’я в тексті надані в лапках: “Легко говорити, та не так легко зробити”, “Хто добре їcть, той добре робить”, “Без діла, слабіє сила”, “Почав діло - роби сміло”, “Бджола жалить жалом, а чоловік (людина) - словом”. 

“І за холодну воду не візьметься” - не прислів’я, бо має лише коротку ствердну форму без висновку і початкової тези. Тому це інший фразеологізм. 

2. Хто з персонажів сказав би: а) “Робота - не вовк, до гаю не втече”; б) Бджола мала, а й та працює”? Пригадайте інші прислів’я про працю.

а) це прислів’я підійшло б Миколі замість слів “Сонце пече, я в холодку посиджу”;

б) “Бджола мала, а й та працює” могло бути сказано тіткою Уляною до Миколи, з указанням на те, що навіть його менша сестра займається роботою.

Інші прислів’я про працю: “Без труда нема плода”, “Зробив діло - гуляй сміло”, “Рибу їсти - у воду лізти”, “Добрий початок - половина справи”. 

 

Вправа 123

1. Хто зможе відновити з поданих слів прислів’я чи приказки? Запишіть відновлені вислови. Поясніть зміст двох з них (на вибір).

1.  Згода дім будує, а незгода руйнує (дієслова). 2. Хто рано підводиться, за тим діло водиться. 3. М’яко стеле, та твердо спати (прислівники). 4. Ранні пташки росу п’ють, а пізні сльози ллють (прикметники). 5. Дружній череді вовк не страшний. 6. Не мала баба клопоту.

“Згода дім будує, а незгода руйнує” - зміст прислів’я у тому, що при хороших стосунках з людьми є можливість спільного успіху, а при поганих - буде тільки гірше. “М’яко стеле, та твердо спати” - слова “м’яко стеле” тут мають переносне значення “красиво говорить, багато обіцяє, запевняє, що все буде добре”. А “твердо спати” тому, що ці обіцянки та слова були невиконані.

2. Підкресліть антоніми, поясніть їхню роль у прислів’ях. Надпишіть, якими частинами мови є слова, що ви підкреслили.

 

Вправа 124

Установіть відповідність між частинами прислів’їв. Відновлені прислів’я запишіть. Опишіть ситуації, у яких доречно вжити один з висловів (на вибір). 

1. (В)  Час, як вода, все вперед тече. 2. (Г) Згаяного часу і конем не доженеш. 3. (А) Проспиш весною - заплачеш зимою. 4. (Б) Вітер не піймаєш, дим не заховаєш. 

“Згаяного часу і конем не доженеш”, доречно вживати у будь-якій ситуації коли згадується втрачена в минулому хороша можливість, про яку зараз лишились тільки спогади.

 

Вправа 125

Користуючись різнми інформаційними джерелами, доберіть і запишіть по одному прислів’ю чи приказці на теми: “Книжка”, “Хліб”, “Навчання, наука”, “Пори року, місяці”. 

1. Книга вчить, як на світі жить. 2. На чорній землі білий хліб родить. 3. Вік живи - вік учись. 4.  Літо дає коріння, а осінь - насіння.

 

Вправа 126

1. Прочитайте афоризми. Поясність, як ви їх розумієте. 

2. З одним з поданих висловів складіть і запишіть речення з прямою мовою. Два вислови (на вибір) вивчіть напам’ять.

Видатний український поет Василь Симоненко написав: “Можна вибирати друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати”. 

 

Вправа 129

Поясніть значення крилатих висловів латинського походження. За потреби скористайтеся словниками.

1. Швидше, вище, сильніше - олімпійське гасло, закликає всіх учасників до вдосконалення своїх здобувань. 2. Тера інкогніто - невідоме. 3. Постскриптум - післяслів’я, приписка після підпису, що позначається літерами P.S. 4. Табула раса - в перекладі “чиста дошка”, на якій нічого не написано. Вето - заборона, накладається на рішення іншого.

 

Вправа 130

Складіть і запишіть невелику розповідь (6-8 речень), у якій доречно використайте один з поданих народних висловів. Доберіть до тексту заголовок. Якого стилю мовлення будете дотримуватися?

Текст складено в художньому стилі. 

Смачна винагорода

Хоча моя бабуся живе в місті, вона полюбляє працювати на землі. У неї є дача, і часто на вихідні ми туди їздимо. Мені подобаються ці поїздки, бо там є ліс і гарна річка. Звичайно, ми допомагаємо бабусі поратися в городі, але з більшим задоволенням біжимо купатися. Та бабуся нам завжди каже, що хто літом працює, взимку не голодує. І це правда. Попри те, що основні продукти ми купуємо в супермаркеті, усе ж бабусин томат і солоні огірочки набагато смачніші. Та й не купиш ніде такої смачної полуниці й таких соковитих персиків, як з бабусиної дачі. Тому, хоч ми й любимо купатися і бігти в лісі, усе ж старанно працюємо на дачі, бо знаємо - поживні овочі, ягоди й фрукти винагородять вас своєю смакотою.

 

Копирайт © 2020-2022. Все права защищены.